Menu  

   

75 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM - AKCJA ŻONKILE

Szczegóły

„Ani nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni…”.

Marek Edelman

Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym, organizowanym przez POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich Akcja Żonkile. To ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce Powstanie w Getcie wciąż pozostaje mało znane.

Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

W naszej szkole za projekt odpowiadali uczniowie z klasy II a liceum ogólnokształcącego: Julia Dudek, Aleksandra Grzesik, Magdalena Pańczyk i Karol Jakubowski. W ramach projektu przeprowadziliśmy lekcje, przedstawiając: prezentacje o getcie warszawskim, świadectwa pamięci uczestników powstania, a także film „Nie był żadnej nadziei”. Wszyscy uczestnicy lekcji otrzymali na pamiątkę charakterystycznego żonkila – symbol powstania 1943 .

Przypomnieliśmy te wydarzenia, opowiadaliśmy o ich bohaterach i zachęcaliśmy do podjęcia próby zmierzenia się z dylematami, przed którymi siedemdziesiąt pięć lat temu stanęli młodzi ludzie. Bojowcom żydowskim przyszło działać i podejmować decyzje w sytuacji ekstremalnej. Nie jesteśmy dzisiaj w stanie skonfrontować się z wyborami, przed jakimi stanęli wówczas Żydzi zamknięci w getcie. Jednak możemy i powinniśmy okazać im pamięć i szacunek. Uważamy, że przypomnienie tamtych wydarzeń i dylematów może przyczynić się do kształtowania wrażliwości, poczucia odpowiedzialności i zwykłej ludzkiej solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia lub pomocy.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej POLIN - MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH www.polin.pl Przebieg powstania w getcie warszawskim jest opisany na platformie Żydowska Warszawa www.warsze.polin.pl, w zakładce "Przeszłość i teraźniejszość”.

Koordynator projektu Agnieszka Wojarska

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

   
© Gimnazjum Publiczne w Małogoszczu