Menu  

   

Tak zaczynaliśmy

Szczegóły

Historia-Publicznego-Gimnazjum-w-Malogoszczu1Historia-Publicznego-Gimnazjum-w-Malogoszczu11 września 1999r. odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego w zreformowanej szkole - Publicznym Gimnazjum w Małogoszczu. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście. Władze samorządowe reprezentowali burmistrzowie Miasta i Gminy Małogoszcz Jan Głogowski i Józef Latos oraz przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Stępień. Przedstawicielem władz oświatowych był wizytator p. Adam Brela oraz dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących p. Renata Piotrowska. Władzę kościelną reprezentował ks. prałat Jan Gaj - proboszcz małogoskiej parafii. Obecnych było również wielu rodziców. 

 

Historia-Publicznego-Gimnazjum-w-Malogoszczu2Historia-Publicznego-Gimnazjum-w-Malogoszczu2

Inauguracja tego roku szkolnego to był historyczny moment budzący we wszystkich - nauczycielach, uczniach, rodzicach wiele nadziei, niepokojów i oczekiwań na lepsze w oświacie. Wszyscy stanęli przed nowym wyzwaniem, jakie niosła przed sobą reforma. Należało stworzyć zgrany zespół szkolny po to, aby przygotować uczniów - gimnazjalistów do życia w XXI w.

Historia-Publicznego-Gimnazjum-w-Malogoszczu3Historia-Publicznego-Gimnazjum-w-Malogoszczu3

Historia-Publicznego-Gimnazjum-w-Malogoszczu4Historia-Publicznego-Gimnazjum-w-Malogoszczu4Wspólnymi siłami postanowiono stworzyć taką szkołę, która będzie stawiać wysokie, ale realne wymagania uczniom, szkołę, w której uczy się młodzież, jak działać w przyszłym dorosłym życiu, szkołę, w której uczeń uczy się po to, aby: umiał, wiedział i był, szkołę, w której stawia się na wychowanie. Słowa największego autorytetu moralnego naszych czasów wielkiego Polaka papieża Jana Pawła II o wychowaniu stały się dla nas drogowskazem do wspólnej pracy wychowawczej w naszym gimnazjum:
"W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem - o to, ażeby bardziej był a nie tylko więcej miał; aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich".

 

 

Historia-Publicznego-Gimnazjum-w-Malogoszczu5Historia-Publicznego-Gimnazjum-w-Malogoszczu5Zdawano sobie sprawę, że nauka i praca w gimnazjum nie będzie łatwa. Szkoła ta, dźwigać miała w największym stopniu ciężar reformy, miała być wizytówką przeobrażeń w systemie nauczania, a równocześnie najtrudniejszym etapem edukacyjnym. Przecież 13 -15 latkowie przechodzą w tym okresie skomplikowaną fazę rozwoju. Od nauczycieli wymagać to miało nie tylko wiedzy, serca, zapału - ale także cierpliwości i mądrości. Zreformowana szkoła wymaga od pedagogów twórczego i refleksyjnego działania, świadomego i celowego organizowania procesu dydaktyczno - wychowawczego, obiektywnego oceniania nie tylko osiągnięć szkolnych ucznia, ale także własnej pracy. Czy uda nam się wspólnie zrealizować te zadania? Wiele już zrobiliśmy, jednakże nauczanie i wychowanie to proces długotrwały, dający efekty w przyszłości. Mamy nadzieję, że spotkamy się kiedyś z taką opinią naszych uczniów: "Ta szkoła nauczyła mnie wiele dobrego, ułatwiła mi start w dorosłe życie, byli w niej wymagający, ale i rozumiejący młodzież nauczyciele."

opr. Ewa Warchoł, 2000r..
Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter
   

Facebook

   
© Gimnazjum Publiczne w Małogoszczu