Menu  

   

Prezentacja tomiku poezji uczennic naszego gimnazjum

Szczegóły

Dnia 6.03.2009 miała miejsce prezentacja tomiku poezji polsko – niemieckiej napisanego i zilustrowanego przez uczennice naszego Gimnazjum.

Na wstępie głos zabrał dyr. Publicznego Gimnazjum p. Andrzej Turek, który powitał zgromadzonych gości, młodzież koła literackiego i organizatorów. W swojej wypowiedzi zaznaczył,że umiejętność posługiwania się językami obcymi to wymóg dzisiejszych czasów, tym bardziej zasługują więc na podziw uczniowie, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę i rozwijać zainteresowania i talenty a także nauczyciele pracujący społecznie, aby im to umożliwić.

Następnie głos zabrał pan Erwin Matl – pomysłodawca i wydawca tomiku.

W swej wypowiedzi zaznaczył, że to spotkanie jest zakończeniem pierwszego etapu współpracy pomiędzy Polytechnische Schule w Wiedniu a Publicznym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w Małogoszczu. Był nim projekt wymiany młodzieży, w części polskiej sponsorowany z środków unijnych, pomiędzy tymi szkołami( my byliśmy gośćmi przez tydzień w Wiedniu a tamtejsi uczniowie tyleż samo u nas).W czasie jego trwania powstały też wiersze napisane w języku polskim i niemieckim, które pan Matl jako nie tylko nauczyciel j. niemieckiego ale także przewodniczący grupy poetów austriackich „ Autoren – Runde” poddawał drobnej korekcie. Wtedy też podjęliśmy decyzję o ich wydaniu. Kilku uczniów między innymi Ania Kosik wykonały ilustracje.

„ Dobre rzeczy potrzebują czasu” – tak mówi się w Austrii, powiedział pan Matl. I tak to po ponad pół roku od napisania wierszy powstał dzisiaj prezentowany tomik poezji pt. „Wiara – Nadzieja – Miłość Glaube – Hoffnung – Liebe” których autorkami jest 12 uczennic a ilustratorami 2 uczennice i jeden uczeń.

Pan Matl serdecznie podziękował za współpracę przy tym przedsięwzięciu pani Iwonie Pakaszewskiej, panu Markowi Pakaszewskiemu, pani Elżbiecie Pawelec – Jarząbek i pani Jolancie Smolarczyk.

Podziękowania skierował także do dyrektorów obydwu szkół pana Andrzeja Turka i Pani Anny Nosal za pomoc i możliwość realizacji drugiej, tegorocznej części projektu „ Kommunikation in Deutsch”.

Pan Matl powiedział także , że dla niego, austriackiego nauczyciela jest dużym doświadczeniem i zaszczytem w tak wspaniałej szkole z tak miłymi polskimi nauczycielami i cudowną młodzieżą realizować projekty.

„Danke und auf einen weiteren Sprachaustausch zwischen Polen und Österreich“

Następnie pani Iwona Pakaszewska przedstawiła prezentację zeszłorocznego  projektu  pomiędzy szkołami z Wiednia i Małogoszcza pt. „Różne narody – różne kultury – różne języki – ta sama Europa”  Prezentacja ta była okazją do wspomnień uczestników wymiany, ale także zachętą dla pozostałych uczniów do nauki języków obcych. 

 W dalszej części niektóre nasze autorki zaprezentowały nam swoje wiersze:

Michalina Nowak – „Sama”

Anna Kosik – „Tęcza” i w wersji niemieckiej –  „Regenbogen”

Adrianna Kałka – „Wyznanie”

Paulina Włodarczyk – „Wiosna”

Agnieszka Świerczyńska – „Czym jest wiosna?”

Anna Kosik – „Spowiedź” i w wersji niemieckiej – „Beiche”

Michalina Nowak – „Poprawa”

Wersję niemiecką pozostałych wierszy we wspaniały sposób przedstawił nam Artur Pakaszewski, któremu pragniemy serdecznie podziękować za prowadzenie całego spotkania.

Anna Kosik i Gabriela Stańczyk uświetniły nasz wieczór poetycki mistrzowsko wykonanymi piosenkami: „Małe tęsknoty”,  „Anioły”

Było to dla wszystkich olbrzymie przeżycie, nieczęsto można usłyszeć utwory deklamowane przez ich autorów. Wiersze, które dla osób zaangażowanych w ich wydanie były tylko słowami nabrały wyrazu, mówiły o bólu, miłości, radości i smutku, zmuszały do refleksji i przede wszystkim potwierdzały zasadność podejmowania podobnych działań.

 

Na zakończenie pani Jolanta Smolarczyk przedstawiła projekt realizowany w obecnym roku szkolnym. Głównym tematem zajęć, prowadzony co dwa tygodnie przez pana Erwina Matl przy pomocy pani Jolanty Smolarczyk jest     komunikowanie się w języku niemieckim. W ramach tego projektu nasza młodzież ( gimnazjaliści i licealiści) bierze udział w międzynarodowym konkursie poezji niemieckiej ( Polska, Austria, Słowacja i Niemcy) rozpisanym przez Koło literatów austriackich „ Autoren – Runde”. Uczniowie nasi napisali ponad 40 wierszy. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju i najlepsi autorzy otrzymają nagrody. W drugim semestrze nasza grupa uczniów, pasjonatów zajmie się wystawieniem sztuki teatralnej, jej prezentacja będzie miała miejsce przed zakończeniem roku szkolnego.

 

 

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

   
© Gimnazjum Publiczne w Małogoszczu